Doğurganlık oranının en düşük olduğu 3 ilde pilot çalışma başlatılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’de doğum hızının düştüğüne dikkatleri çekerek “Türkiye için felakettir.” ifadeleri sonrası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, doğum oranlarının düşmesine ilişkin, “Dünyadaki örnekleri inceliyor, gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz.” dedi. Bakan Göktaş, doğurganlık oranının en düşük olduğu 3 ilde pilot çalışma başlatacaklarını bildirdi.

Bakan Göktaş, Kızılcahamam’da düzenlenen AK Parti 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. TÜİK verilerine göre doğum oranlarının düştüğü belirtilerek, aile kurumunun güçlendirilmesine yönelik yapılacak çalışmalara ilişkin soru üzerine Göktaş, bu durumun sadece Türkiye’ye özgü olmadığını, birçok ülkenin bu sorunla mücadele ettiğini belirtti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş

“GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Avrupa ve Asya’da da ciddi nüfus tedirginliğinin yaşandığını aktaran Göktaş, “Dünyadaki örnekleri inceliyor, gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz.15 Mayıs’ta kamuoyuna açıkladığımız Aile Eylem Planı’mızda da doğum oranlarına yönelik önemli bir bölüm ayırdık.” diye konuştu.

3 İLDE PİLOT ÇALIŞMA BAŞLATILACAK

Bakan Göktaş, doğurganlık oranının en düşük olduğu 3 ilde pilot çalışma başlatacaklarını da bildirdi. Göktaş, Bakanlık olarak her zaman kadınların yanında olduklarını, onların haklarını savunduklarını ifade etti.

“YENİ MODELLER İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Dünya genelinde uluslararası birçok şirkette kadınların önemli konumda, karar alma mekanizmalarının içinde yer aldığına dikkati çeken Göktaş, “Tüm bu örnekleri inceliyoruz. Ülke kalkınmasına da katkı sağlayacak yeni modeller için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayata geçireceğimiz yeni modellerle, esnek ve uzaktan çalışmalar modelleri dahil, kadınların ev ve iş hayatı arasında tercih yapma zorunluluklarını, kadınların ev ve iş hayatı arasında tercih yapma zorunluluklarının ortadan kalkmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta yapılan Kabine Toplantısı’nda Türkiye’de doğum hızının düştüğüne dikkat çekerek, “TÜİK’in 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir. Bu, açık söylüyorum, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Tavsiyemizden dolayı pek çok kez eleştiriye uğradık. Maalesef zaman, öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor.” şeklinde konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir